Rendy Cat Rendy Cat

Britská kočka

Pro ideální tvar těla a krásnou plyšovou srst nebesky modrošedé barvy, z níž vynikají oranžové nebo měděné oči, je modrá britská krátkosrstá kočka mezi ostatními krátkosrstými kočkami stálicí na horních příčkách žebříčku popularity.
 
Historie
 
Modrá britská krátkosrstá kočka byla vyšlechtěna na konci 19. století z nejlepších pouličních koček. Hned z počátku se objevovala na výstavách koček, ale úpadek chovů během druhé světové války a pomíchání s jinými plemeny po válce způsobily, že se typ modré britské krátkosrsté kočky pokazil. Jistého zlepšení se dosáhlo přilitím krve modrých perských koček za cenu toho, že se prodloužila srst. Teprve v padesátých letech bylo výběrovou plemenitbou vzkříšeno plemeno v původním typu.
 
Temperament
 
Je to velmi milá kočka s bystrými smysly, vynikající společnice a důvěrná přítelkyně. Někteří chovatelé říkají, že přímo touží po klidném životě.
 
Typ a standardní rysy
 
Britské a americké krátkosrsté kočky by měly být velké,silné,statné a svalnaté.Samec je větší než samice,a to výrazněji než u jiných plemen.Hruď by měla být mohutná,nohy silné a tlapky kulaté.Hlava široká a zaoblená a u samců by měla mít výrazný podbradek.Z profilu by měl být mezi čelem a nosem patrný úhel a čelist by měla mít stejnoměrný skus bez náznaku posunutí vpřed nebo vzad.Uši malé a posazené daleko od sebe.Kožich jakékoli barvy by měl být krátký,kučeravý a hustý,ale bez náznaku vlnatosti.Jedinou výjimkou jsou variety manské kočky.
 
Barvy kožichu:
 
Jednobarevné:
 
Bílé: Barva kožichu by měla mít stejnoměrně čistě bílou barvu.Barva očí:oranžová,modrá a nestejné barvy.Koťata mohou mít na hlavě pár tmavších skvrn,které jsou u dospělých koček považovány za závažnou vadu.
 
Černé:
 
Kožich má být lesklý a jantarově černý.Barva by měla být jednotná až ke kořínkům chlupů beze stop skvrn.Barva očí tmavě měděná bez stopy zeleně.
 
Modré:
 
Kožich by měl být typicky modrošedý bez stříbrného tikingu a barva by měla být stejná až ke kořínkům chlupů.Oči temně měděné.
 
Krémové:
 
Tato kočka má mít stejnoměrně vybarvený,světle krémový kožich.I když v praxi mívají některé kočky náznaky žíhání nebo skvrnitosti.Oči temně měděné.
 
Čokoládové: Kožich by měl být stejnoměrně jednobarevný,středně hnědého čokoládového odstínu.Oči měděné. Lila: Jednobarevná srst narůžovělé holubí šedi.Oči měděné.
 
Barvy se vzory:
 
Žíhané:
 
Existují ve třech vzorech:Klasické,pruhované a skvrnité a jsou nejčastěji hnědé,modré,červené a stříbrné.Barva oči se mění podle barvy kožichu: červené a hnědé kočky by měly mít měděné nebo oranžové oči a oči stříbrných koček by měly být zelené nebo oříškové.
 
Želvovinové:
 
Tyto kočky samozřejmé samozřejmě mohou mít mnoho různých barev. Barva očí by měla měla být stejná,jako je základní barva kožichu.
 
Želvovinové a bílé:
 
Důležité je,aby byly bílé plochy jasně definovány.Barva očí by měla být stejná jako u koček želvovinových.
 
Kočky s barevnou kresbou na obličeji:
 
Existují ve všech barvách, které se objevují u koček siamských .Oči mají modré.
 
S tippingem:
 
Konečky srsti by měly být černé a bílou spodní častí,nos cihlově červený s černým orámováním,jenž by měly mít i oči.Kočky s tippingem mají mnoho barev,ale ať je barva jakákoli,měla by být pigmentace omezena výhradně na konečky chlupů.
 
Kouřové:
 
Kouřová kočka má stříbrnou podsadu a větší část délky chlupů má sytější barvu.Základní může být jakákoli barva,která je běžně akceptována pro britské krátkosrsté plemeno.V kožichu britských krátkosrstých koček by se neměla objevit ani stopa po žíhání nebo bílé chlupy.Oči jsou měděné,zlaté nebo oranžové.
 
Dvoubarevné:
 
Kočka muže mít libovolnou barvu a vzor z těch, které jsou uznány pro britské kočky,ale v základní barvě musí být symetricky rozmístěny bílé skvrny.
 
Výhody
 
Příjemná a oddaná. Vhodná k dětem. Nevyžaduje zvláštní péči o zevnějšek. Pokud mají jako společníka jinou kočku,nevadí jim být o samotě.
 
Nevýhody
 
Mohou mít sklon k obezitě,zvlášť jsou-li vykastrované. Ačkoli jsou jako koťata malá,mohou dorůst do impozantní velikosti
 

 
 
 
Rendy Cat CZ chovatelská stanice britských koček
Copyright © Rendy Cat, CZ